Informácie (nielen o Rusku) z druhej strany?

Autor: Štefan Kohári | 24.7.2014 o 10:38 | (upravené 24.7.2014 o 11:05) Karma článku: 6,40 | Prečítané:  1256x

Ak sa objaví nejaké ústne vyhlásenie či obvinenie bez akýchkoľvek dôkazov (tvrdí, tvrdia, vraj), na stránkach slovenských novín ich nájdem už 10 minút po vyhlásení. Oficiálne vyhlásenie Ministerstva obrany Ruskej federácie zo dňa 21. 7. 2014 s oficiálnym fotografickým materiálom som neobjavil ani po troch dňoch. Dokonca ani v novinách, ktoré najviac kritizujú neúplnosť informácií, jednostrannosť, zamlčovanie informácií z druhej strany za čias socializmu. Prečo sa neubránim pocitu, že dnes sa deje to isté, len politický systém je iný?

Vy viete, čo zverejnilo ruské ministerstvo obrany 21.7.? Ale určite viete, čo povedali nejakí britskí (českí, americkí, ba aj slovenskí) vojenskí analytici, experti na letectvo, na ktorých meno si síce nespomeniete, ale povedali to, a určite je to pravda, že?

Neviem, kto vypustil strelu (aj keď súdiac podľa komentárov pod príspevkami a podľa obsahu médií, je to každému jasné a je teda zbytočné platiť vyšetrovanie, inšpektorov, dekódovanie čiernych skriniek), neobhajujem povstalcov, ale jednostranné označovanie vinníka len na základe vyhlásení a zamlčovanie faktov, ktoré by toto označovanie mohli spochybniť, ma desí. Rozhodol som sa teda veľkú časť vyhlásenia svojpomocne preložiť a zverejniť aspoň na svojom blogu. Ešte raz pre tých, ktorí čítajú pozorne - neobhajujem nikoho, chcem len informácie z oboch strán, o to mi ide v tomto článku. Spochybňovať môžeme čokoľvek, ale aspoň by sme o tom "čomkoľvek" mali mať vždy dostatok informácií z oboch strán, v tom je objektivita spravodajstva. Na hodnotenie máme komentáre, fejtóny, glosy...

 

Z vyhlásenia ruského ministerstva obrany zverejnenom 21.7.2014 o 18:00:

V spojení s haváriou 17. júla ... sa v poslednom období objavilo množstvo protichodných informácií. Preto Ministerstvo obrany Ruska považovalo za nevyhnutné zverejniť objektívne odkontrolovateľné fakty, ktoré vlastní Generálny štáb Ozbrojených síl Ruskej federácie.

Na schéme vidíte medzinárodnú trasu, po ktorej mal letieť BOING 777. Všimnite si, že do Donecka lietadlo letelo v zadanom koridore a potom sa odklonilo na sever. Pritom maximálna vzdialenosť od ľavej hranice koridora dosiahla 14 km.

Neskôr sa objavuje manéver, ktorý má vrátiť BOING 777 do hraníc vymedzeného vzdušného koridora. Zakončiť však daný manéver malajziská posádka nestihla. Od 17:20 je zaznamenané ustálené klesanie rýchlosti lietadla a o 17:23 – zmiznutie lietadla z monitorov ruských radarov. Čo sa stalo príčinou vybočenia za hranice trasy – chyba navigácie posádky alebo na ukrajinskom dispečingu, ktorý riadi vzdušné prelety v Dnepropetrovsku – bude možné presne zodpovedať iba po rozšifrovaní palubných skriniek (čiernych skriniek) ako aj zápisu komunikácie medzi dispečermi a lietadlom.

 

Podľa našich záznamov sa v deň havárie malajzijského Boingu 777 nachádzala skupina protivzdušnej obrany ozbrojených sál Ukrajiny nedaľeko mesta Doneck v počte troch raketových divízií  komplexa BUK-M1. Tieto komplexy sú schopné zostreľovať ciele do vzdialenosti 35km a do výšky 22km. Načo a proti komu ukrajinské sily rozostavili takú silnú protivzdušnú obranu neďaleko Donecka? Veď ako je známe, povstalci nemajú žiadne letectvo.

Na schéme je vidieť, že trasa letu a tiež predpokladané miesto zostrelenia boinga spadá do miesta dostrelu BUK1 ozbrojených síl Ukrajiny.

Z vesmíru máme zábery na rozmiestnenie techniky protivzdušnej obrany ukrajinskej armády na juhovýchode krajiny. Prvé tri zábery sú datované 14. júla 2014.

Na prvom zábere vidieť umiestnenie BUK1 osem km na severozápad od Luhanska. Na zábere môžete dobre vidieť jeden samohybný a  dve nabíjaco-vypúšťacie systémy.

Na druhom zábere – rádiolokačné stanice 5 km severne od Donecka. Na zábere vidíte dve rádiolokačné stanice a tiež rôznu techniku a technickú výzbroj.

Na tretej snímke je zobrazená pozícia techniky PVO v oblasti severne od Donecka. Na zábere je dobre vidieť samohybný protilietadlový systém s otočeným vypúšťacím systémom a asi 60 jednotiek rôznej ťažkej techniky.

A tu je záber z tej istej oblasti, urobený 17. júla.  Všimnite si, že daný vypúšťací systém chýba. Na snímke vidieť, že v ráno toho istého dňa sa v obytnej zóne Zarošinskoje, tj. 50 km východnejšie Donecka a 8 km južne od Šachťorska, sa objavuje systém BUK. Vzniká otázka, prečo sa systém objavuje v tejto oblasti, neďaleko oblasti kontrolovanej povstalcami a práve pred tragédiou.

Zábery z tejto oblasti, urobené 18. júla (záber č. 6) ukazujú, že systém opustil svoju pôvodnú pozíciu z predošlého dňa. Okrem toho, práve 17. júla maximálne vzrástla intenzita činnosti ukrajinských  rádiolokačných staníc 9C18 Kupol-M1 systému BUK. 15 júla teda bolo činných 7 staníc, 16. júla 8, 17. júla 9 a od 18. júla sa náhle činnosť znížila na 2-3 stanice...

V ďalšej časti vyhlásenia poukazujú na to, že vo vzdušnom priestore boli v tom čase aj stíhačky, hoci Ukrajina tvrdila, že žiadne stíhačky v ten deň vo vzdušnom priestore neboli. Rovnako vyvracia video zverejnené na youtube, ktoré malo akože zobrazovať povstalcov, na ktorom sa však mihne aj reklamná plocha, a práve tá vraj dokazuje, že systém sa nachádzal Krasnoarmejsku ovládanom vládnymi silami.

Zo záveru vyhlásenia opäť citujem:

17. júla v čase od 17:06 do 17:21 prelietal nad juhovýchodnou oblasťou Ukrajiny americký vesmírny satelit. Ide o satelit experimentálneho vesmírneho systému STSS, ktorý je určený na nachádzanie a sledovanie rakiet rôzneho doletu. Ak americká strana má zábery z tohto satelitu, prosíme ich, aby ich zverejnili a aby sa mohli detailne preskúmať.

 

Fotodokumentácia:

http://stat.multimedia.mil.ru/multimedia/photo/gallery.htm?id=17402@cmsPhotoGallery

 

originál aj anglický preklad:

http://stat.function.mil.ru/news_page/country/more.htm?id=11970654@egNews

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?