reklama

Tanky namierené na vlastných... (A pre médiá to nie je podstatné)

Chce Európa opäť vojnu v Európe? Nepoučila sa ani z dvoch svetových? Zase sa nechá ovplyvniť a zmanipulovať? Nie, nie Ruskom. Hovorím o USA...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (96)

Keď sa schádzali ľudia na majdane v Kyjeve a prezident Janukovyč ich tam nechal takmer dva mesiace schádzať sa a slobodne vyjadrovať svoje postoje napriek ich radikalizácii, napriek útokom zápalnými fľašami či obuškami priamo na ozbrojené jednotky či budovy úradov, vtedy západ videl iba demokratické právo vyjadriť svoj postoj, slobodu prejavu. A keď sa nepodarilo vyprovokovať Janukovyča k žiadnej aktivite, ktorú by demokratický západ mohol demokraticky odsúdiť, ba Janukovyč pristúpil na riešenie mierovou cestou a podpísal dohody dokonca o vlastnej abdikácii za istých podmienok, zrazu sa objavili záhadní ostreľovači, ktorých západná tlač bez váhania začala spájať práve s Janukovyčom. Zrazu sa situácia zvrtla a k moci sa dostali aj sily, ktoré by naša tlač už dávno označila ako fašistické, keďže takto s obľubou charakterizujú Kotlebovcov či maďarský Jobbik. No hoci ukrajinský Pravý sektor inklinuje k rovnakým ideám a hodnotám (aj v postoji k udalostiam 2. svetovej) ako tieto dve strany, o ňom radšej mlčia. Nebolo by vhodné zdôrazniť, že na Ukrajine sa k moci dostala súčasná vláda doslova prevratom a že v nej majú svoje zastúpenie aj tie ultrapravicové sily, ktoré tradiční politici tak veľmi v našich podmienkach odmietajú, hoci nerobia nič preto, aby ich moc nemala dôvod silnieť.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európa počúva iba to, čo vraví USA a nechce počuť nič z Ruska. Ba aj novinári mi pripadajú ako tie tri opičky, ktoré nevidia, nepočujú a nepovedia. To čo vidieť, počuť a povedať nechcú niekde za veľkou mlákou. Naše médiá neinformovali o pravidelných veľkých protestoch na východe Ukrajiny už od nástupu vlády, ktorú samotní obyvatelia východu Ukrajiny nazývajú nelegitímnou. Hromadné protesty z týchto miest (a samozrejme aj z Krymu) dávali ruské televízie už začiatkom marca, tie naše vtedy informovali o protestnom mítingu ani nie stovky demonštrantov pred ruským veľvyslanectvom v Bratislave. Už vtedy nastával rozkol na Ukrajine a mnohí z opýtaných vyjadrovali strach, čo sa s nimi stane, keď sa k moci dostali obdivovatelia banderovcov a krajných riešení. Protesty boli najsilnejšie, keď sa zrušil ruský jazyk ako druhý úradný jazyk (ani o týchto protestoch som informácie v našich médiách nezachytil). Ani vtedy, keď si niektoré východoukrajinské úrady obsadené mladíkmi z Kyjeva ľudia v mestách brali späť do svojich rúk a holými rukami odtiaľ holohlavých mladíkov vyhadzovali.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

V posledných dňoch aj západná tlač informuje o nejakých protestov pár tisícok ľudí, ktorí sú už vopred označovaní za separatistov a ešte lepšie cudzích príslušníkov, ktorí možno ani nie sú odtiaľ. Aby si ich ľudia zaškatuľkovali. Všimnite si ako naše médiá informujú o udalostiach z východných častí Ukrajiny. Samé slovíčka: pravdepodobne, zrejme, predpokladá sa. Žiadne overené informácie, ktoré by mohli bez váhania zverejniť. Ba vopred sa snažia upútať nezmyselnými titulkami ako napríklad aj dnes - Hrozba vojny prichádza z Moskvy! Varovanie premiéra Medvedeva. A to som na ruskej televízii počul, čo dnes Medvedev povedal a nikomu sa nevyhrážal žiadnou vojnou. Práve naopak, povedal, že ak sa ukrajinská moc rozhodne použiť tanky a iné zbrane na vlastných občanov, môže to rozpútať občiansku vojnu na Ukrajine. Nič viac a nič menej.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Inak je nadmieru pozoruhodné ako politici a novinári v EÚ dnes len verklíkujú slová Rasmussena o nevyhnutnosti stiahnuť ruské vojská z pohraničných oblastí vraj na upokojenie situácie (akoby im povedal - kašlite na stráž svojich hraníc) a nik nevidí, nik sa ani slovkom nezmieni, nezdvihne prst proti ukrajinskej vláde o nevhodnosti posielať ukrajinské tanky a vojská do miest, v ktorých iba vyjadrujú nespokojnosť ďalší občania toho istého štátu, ktorý tak benevolentne ešte pred dvoma mesiacmi akceptoval agresívne vyčíňanie ľudí na majdane. Vtedy vyjadrovali to, čo v USA chceli počuť, tak to bol demokratický protest napriek násilnostiam? A dnes to demokratický protest nie je? Napriek tomu, že ľudia na východe neberú do rúk pálky a nerozbíjajú si vlastné mesto a jeho pamiatky? Či práve preto? Nelegitímna vláda je pre západ legitímnou, hoci si ju nik nezvolil a nelegitímnym je prezident, ktorého legitímne v demokratických voľbách zvolili občania toho štátu. Ján Chalupka by žasol, že Kocúrkovo funguje nielen na Slovensku, ale v celej Európe. Tým viac, ak si predstavíme, čo môže spôsobiť celá situácia na Ukrajine pre samotnú Európsku úniu a jej trhy (a nielen poľnohospodárske). Tiež ste tankovali minulý týždeň za takmer 1,45 eur? Kúrite plynom? Potrebujete elektrinu (ktorú u nás vyrábajú najmä atómky)? A zdá sa vám, že platíte veľa? Ak sa Rusi a Ukrajinci nezmieria (a bolo by to treba nechať na nich, na legitímne zvolené vlády na oboch stranách), tak dnes máme najlacnejší plyn, elektrinu a benzín na nasledujúce dlhé, dlhé, veľmi dlhé obdobie. Lebo USA zadarmo rozdávajú iba zbrane.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

A to stále ešte nehovorím o tom, čo sa stane, ak USA v radostnej spolupráci s nelegitímnou vládou Ukrajiny úspešne dotlačia Rusko do ozbrojeného konfliktu. To Rusko, ktoré od začiatku nazýva Ukrajincov svojimi slovanskými bratmi a zdôrazňuje, že Slovan proti Slovanovi by nikdy nemal vziať zbraň do ruky! Apropo, tí Rusi, ktorí aj o Kryme vraveli úplne iné veci ako potom odzneli v našich médiách. Spomeňte si len na slová Putina po referende o tom, že Krym bol, je a vždy bude ruský. Takto to odznelo iba v našich médiách. Už vtedy ma šokovalo, že tú vetu naše médiá (zjavne zámerne) skrátili. Putin totiž vtedy povedal: „Krym bol, je a vždy bude ruský, ukrajinský aj tatársky." Vzápätí chcel ubezpečiť, že sa žiadny z národov Krymu nemusí ničoho obávať, že pre Rusko je to pocta, ak sa väčšina obyvateľov v referende rozhodla pre Rusko. Bez jediného výstrelu. I keď uznávam, to, že sa stal hneď ruským bola len voda na mlyn hľadačom dôvodov. Apropo pripomínam ďalší paradox - v referende! Demokratickou cestou a demokratické štáty Európy Krym neuznajú, hoci s Kosovom takýto problém po odtrhnutí od Srbska nemali aj bez referenda, aj bez ubezpečenia, že Srbi budú môcť v Kosove žiť rovnako spokojne naďalej.

Chce Európa ďalšiu vojnu v Európe? Chce Európa byť len psíkom za pätami Ameriky? Veril som, že napríklad pani Merkelová by mohla byť tou osobou, ktorá zabrzdí Európu pred bezhlavým rútením sa do podpory tých síl na Ukrajine, ktoré sú v samotnej únii postrachom, ak získajú čo i len 10% moci v zákonodarnom zbore ktorejkoľvek krajiny. V Kyjeve sú dokonca pri moci výkonnej. Bez toho, aby ich ktokoľvek zvolil klasickým systémom volieb (ak nerátam, že ich k moci vykoplo námestie jedného mesta). Ak ich Európa nechá zosilnieť, bude zatvárať oči pred činmi tejto vlády, plameň z Ukrajiny preskočí všade a novodobé strany jednoduchých a rýchlych riešení prevezmú moc a Európa sa opäť rozdrobí na množstvo štátikov hrajúcich sa na svojom piesočku.

USA to vyhovovať bude, ale ako sledujem konanie politikov z EÚ, silnie vo mne pocit, že predstava vlastného piesočku je stále atraktívnejšia aj pre európskych politikov.

Aj za cenu vojny???

A médiá? Nemali by hľadať pravdu??? Nemali by poskytovať úplné informácie???

Štefan Kohári

Štefan Kohári

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý na blogu nemieni odhaľovať svoju dušu, ale poukazovať na to, čo by sme možno vidieť mali, no nie vždy vidíme... Zoznam autorových rubrík:  PostrehyRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

750 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu