Rožňava nechce mladých

Autor: Štefan Kohári | 6.3.2014 o 12:31 | (upravené 6.3.2014 o 12:50) Karma článku: 10,31 | Prečítané:  2885x

Rožňava má osem škôlok. Štyri z nich sú od seba vzdialené cca 300 metrov. A rodičia majú od marca platiť v niektorých prípadoch o 150% viac ako doteraz, hoci len minulý rok im zdvihli poplatky o takmer 80%!  Lebo mesto nevie hospodáriť. Lebo mesto radšej bude prevádzkovať osem budov akoby fyzicky presunulo komplet celé triedy so žiakmi aj personálom do budovy inej. Radšej bude prevádzkovať v jednej z najväčších škôlok  triedy s plesňou na stenách po každom väčšom daždi (a riešiť to opakovane ako havarijný stav). Lebo mestu je jednoduchšie na jednom zasadnutí schváliť zvýšenie poplatkov za škôlku až na 50 eur za dieťa v regióne s priemerným platom 350 eur a ako dôvod uviesť najmä to, že v tomto školskom roku je v rožňavských škôlkach o 45 detí menej (vo všetkých ôsmich dovedna) ako v školskom roku minulom. Viete ako poslanci nakoniec hlasovali?

Vraj bolo na schvaľovaní málo rodičov, čo dokazuje ich nezáujem. Pre mnohých to bol buď pracovný čas alebo čas vyzdvihovania detí zo škôlok a škôl. Čas ostatných povinností rodičov uprostred pracovného týždňa.

Rodičia však neboli ticho. Rodičia svoje názory tlmočili na rodičovských združeniach (v podvečerných hodinách dní pred hlasovaním, po vyzdvihnutí svojich detí) s vedúcou odboru školstva a vedúcou finančného odboru MsÚ, ale aj spísaním petície so žiadosťou o nezvyšovanie poplatkov (takmer tisíc podpisov - petíciou sa poslanci zaoberali až po schválení poplatkov!)

Keď sme 25.2. mali to naše rodičovské združenie a jeho témou bolo práve spomínané zvyšovanie poplatkov, prišli dve panie z mestského úradu, aby nám vysvetlili, prečo je nevyhnutné o 50 až 100 percent (vtedy „len") zvýšiť platby rodičov za škôlku. Vtedy bola reč o tridsiatich eurách pre deti s trvalým pobytom v Rožňave a 40 eurách pre deti bez trvalého pobytu. 50 eur pre deti do troch rokov. A to nám len pred rokom zvyšovali poplatky z 12-tich eur na 20. Stravovanie sa, samozrejme, platí zvlášť (mesačne vyše 20 eur).

Rodičovské však nebolo o diskusii, ale o monológu paní z MsÚ. Aby rodičia dvojročných závideli tým šesťročným, aby boli nahnevaní na sociálne prípady (mimochodom, je to pravda, že ak je v škôlke viac ako 50% sociálnych prípadov, poplatok neplatí celá škôlka???), aby boli nahnevaní na ministerstvo (lebo vraj neposlalo finančný obnos na platy zamestnancov po 5%-nom zvýšení, a to vraj musia kompenzovať rodičia a mesto), aby boli nahnevaní tí s trvalým pobytom v Rožňave na tých bez trvalého pobytu, či aby sa hnevali na zvýšené platy učiteliek.

A ani tie najrozumnejšie dôvody neboli panie z mestského úradu ochotné akceptovať. Ony mali tabuľky, papiere a tie boli dôležitejšie ako rodičia a ich deti, čísla boli podstatnejšie ako empatia s ľuďmi, pre ktorých je 300, 400 či 500 eur ročne (ak deti do škôlok nedajú počas letných prázdnin) viac ako jedna celá mesačná výplata. (A to som ešte nezarátal stravu - ďalších viac ako 200 eur ročne!)

 

Skúsim sa na to teda pozrieť z pohľadu rodiča:

1. Prevádzkové náklady budov - voda, elektrina, kúrenie, „drobné" havárie (ako ich nazvala jedna z dotyčných paní) sú istými vraj nevyhnutnými finančnými prostriedkami (v objeme 289 190 eur!), ktoré by sa však podľa mňa dali okresať nie tým, že teraz budú zatepľovať a strechy opravovať na ôsmich budovách, aby vraj ušetrili v budúcnosti tieto náklady  (mimochodom - čo robili za posledné roky???) , ale tým, že v prvom rade optimalizujú počet budov (opakujem - budov, nie zamestnancov!)  Veď dnes vychádza v priemere 71 žiakov na jednu budovu!!! (v závere zistíte, že naozaj len v piremere).

 

2. V rožňavských MŠ je vraj umiestnených 71 detí bez trvalého pobytu v Rožňave. Všimnite si, to isté číslo ako je obsadenosť jednej celej škôlky! Tých sa má zvýšenie po schválení týkať najviac (150%, teda z 20 na 50 eur!). A nie vždy ide o dochádzajúcich, neraz sú to mladé rodiny, ktoré bývajú v prenajatých bytoch a teda trvalý pobyt majú niekde inde. Na rodičovskom združení som sa opýtal, že čo ak títo rodičia teraz vezmú svoje deti a umiestnia ich inde? Odpoveďou mi bolo, že to by bolo dobre, lebo budú môcť jednu škôlku zavrieť.

Na jednej strane pôsobenie na city rodičov, aby zaplatili mesačne viac, aby obľúbené učiteľky ich detí neprišli o prácu, že oni nechcú škôlky zatvárať, na strane druhej absolútna kalkulácia práve s takýmto riešením, akurát, že medzitým už rodičia budú platiť zvýšené poplatky a jedna zo škôlok sa aj tak zavrie.

Bez racionalizácie, cynicky, bez záujmu o to, čo sa stane s jej zamestnancami. Vtedy to už nebude podstatné??? A čo ak si mnohí rodičia tento týždeň pri zápise (áno, zápis detí na budúci školský rok prebieha až tento týždeň, bolo azda zámerom schváliť poplatky skôr ako bude jasné, koľko detí bude v škôlkach na budúci rok???) povedia, že odviezť deti ráno napr. do blízkeho Betliara (kde je poplatok zverejnený na stránke obce 5 eur!) bude finančne lacnejšie ako platiť 25 (už schválená položka pre tých s trvalým pobytom) alebo 50 eur (tých bez trvalého alebo s deťmi do troch rokov)???

Potom zase budú zvyšovať rodičom poplatky? Lebo náklady na prevádzku klesať nebudú.

3. Keď rodičia na rodičovskom poukazovali na nevyhovujúci stav MŠ, zatekanie do tried, rozbité chodníky a betón, na ktorom sa deti už aj zranili, reakcia panej z MsÚ bola - ja viem, aj ja som sa už potkla. A následne srdcervúco vysvetľovala, že tie peniaze  od rodičov nie sú určené na väčšie opravy, že na to sú projekty, ale že pre MŠ nie je a nebol vypísaný žiadny projekt, na základe ktorého by tie škôlky mohli byť v stave vyhovujúcom (odkiaľ potom vzal 19 km vzdialený Plešivec na stavbu úplne novej budovy škôlky?)

4. Otázka jedného z rodičov, či sa nedá aspoň znížiť poplatok za druhé dieťa, ak má rodič v MŠ deti dve, paniu z mestského úradu nevyviedla z miery. Cynicky zahlásila, že už nemáme socializmus. Netušil som, že pred rokom sme ho ešte mali, keďže tie odstupňované poplatky vtedy ešte platili. Netušil som, že v Rožňave máme osem súkromných škôlok. Mimochodom - pani z mestského úradu rovnako nemilosrdne doplnila, že ak sú dve detičky, obe potrebujú ísť na potrebu, rovnako si umyť ruky či posteľ na spanie, takže poplatky musia byť rovnaké. Len akosi pozabudla dodať, že  rodičia si sami nosia a perú posteľné prádlo, uteráky, nosia hygienické potreby (áno, aj toaletný papier!) a dvakrát ročne platia aj do fondu ZRŠ či do triedneho fondu, nosia deťom dokonca pomôcky na začiatku roka, takže rodičia sa právom pýtajú, za čo vlastne majú platiť ešte viac?!

5. Prekvapujúcim bolo pre mňa zdôvodnenie, že to zvyšovanie poplatku je aj preto, že zamestnancom MŠ štát zvýšil tabuľkové platy o 5%, no mesto na ne nemá, keďže zatiaľ (zatiaľ!) tie peniaze neprišli. Ak prídu, rodičom už nebude nikto nič vracať, však? Ani ak sa po zápise tento týždeň zistí, že nejakým nepochopiteľným zázrakom (alebo neinformovanosťou - preto boli gemerské médiá o schválených poplatkoch celý týždeň ticho?) na budúci školský rok  nastúpi o 50 detí viac ako v roku tomto?

6. Prečo sa poslanci tak veľmi bránia spojeniu škôlok, ktoré sa nachádzajú v tesnej blízkosti, pod jednu organizáciu a rozmiestneniu detí a pedagógov z nich do zostávajúcich škôlok? Lebo jedna je slovenská a druhá maďarská? V jednej je 20 detí, v druhej 102 a obe ležia na tej istej Ulici E. Rótha!!! A 300 metrov od nich sú v centre mesta ďalšie dve škôlky.  A ešte čosi - za minulý rok na stránke mesta bolo uvedených aj 47 detí deviatej, Evanjelickej cirkevnej MŠ!

Na záver prehľady:

1. Koľko detí sa nachádza v konkrétnej škôlke. Upozorňujem, každá z nich má samostatnú budovu s vlastnými nákladmi na prevádzku a samostatné vedenie MŠ!!!

 

Materská škola s vyučovacím jazykom maďarským, Ulica Ernesta Rótha č. 4 - 20 detí (!)

Materská škola, Ul. kozmonautov 1793/14 - 29 detí (!)

Materská škola, Ul. krátka 1825/28  - 37 detí (!)

Materská škola, Vajanského 370/6 - 57 detí

Materská škola, Ul. pionierov 639/18 - 57 detí

Materská škola, Ernesta Rótha 518/4 - 102 detí

Materská škola, Kyjevská 2020/14 - 131 detí

Materská škola, Štítnická 337/9/A Rožňava - 136 detí

 

A ako hlasovali rožňavskí poslanci? (info som čerpal zo stránky mesta)

 

ZA (11): Zoltán Beke, Gabriel Borzy, Peter Ďžačár, Ľudovít Kossuth, Mgr. Árpád Laco, Ing. Ján Lach, Ing. Peter Marko, Cyril Motyka, Roman Ocelník, Mgr. Dušan Pollák, Erika Szabadosová

 

PROTI (6): Mgr. Matúš Bischof, František Focko, Mgr. Dionýz Kemény, Mgr. Radoslav Kovács, Ing. Karol Kováč, Bc. Ivan Kuhn, MA

 

Nezdržal sa nikto.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Kam ísť na test, čo s pozitívnymi a čo bude s netestovanými? (otázky a odpovede)

Certifikát z plošného testovania na Covid-19 je vstupenkou do obchodov.


Už ste čítali?