reklama

Bobrík za mlčanie vyhráva voľby?

Sme týždeň pred voľbami. A stále mnohí nevedia či vôbec voliť a koho voliť. Možno práve o to vo zverejnení Gorily pred voľbami šlo. Aby sa zúčastnilo čo najmenej ľudí. Aby na posunutie do parlamentu stačilo malým stranám aj tých „pár" facebookových fanúšikov, ktorých si nazháňajú cez internet. Aby za väčšinu rozhodla (a po voľbách ďalej rozhodovala) menšina...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všimnite si však, aké strany sa v médiách objavujú ako tie čisté, tie, ktoré neprivatizovali, nekradli. Vždy sú uvádzané iba strany nové. Tie, u ktorých si overiť čokoľvek možné nie je. Strany, ktoré tu už boli, sa automaticky voliť nemajú. Aby sa politický priestor vyčistil. Všetko smeruje k podpore nových, nečitateľných strán, o ktorých pozadí často nikto nevie nič a z ktorých sú spravidla verejne známe iba jedna-dve osobnosti.

Zaujímavým javom v tomto smere je, že medzi tieto „čisté" strany médiá nezaraďujú jednu zo strán, ktorá len kvôli svojmu názvu je obviňovaná z toho, čo robili členovia strany s rovnakým názvom pred rokom 1989. V ostatných stranách je roztrúsených možno viac komunistov spred roka 1989 ako v tejto strane, napriek tomu je práve ona spájaná s negatívnymi činmi režimu pred rokom 1989 najviac.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak je reč o stranách, ktoré chcú čistotu politického života bez korupcie, nepostrehol som, že by v tejto súvislosti médiá čo len raz spomenuli napríklad takú KSS. Čo je prinajmenšom zvláštne, keďže toto je jedna zo strán, ktorých história od roku 1990 asi ani raz nebola spájaná s korupciou, tendrami, privatizáciou či nadštandardnými vzťahmi s veľkopodnikateľmi (a ak áno, novinári si mohli dať námahu to zistiť!) ani s nevyjasnenou podporou jej predvolebnej kampane.

Médiá sa v súvislosti s tou stranou naozaj správajú dosť neštandardne - o tejto strane neinformujú ani pozitívne, ani negatívne, skrátka o nej neinformujú vôbec. A určite by sa dalo nájsť aj na kandidátke tejto strany nejaké to meno, ktoré by mohli vytiahnuť a poukázať na jej konanie z čias myslím druhej Mečiarovej vlády (mám na mysli J. Ľuptáka, ktorého KSS nepochopiteľne tiež vzala na svoju kandidátku). Ale médiá to nerobia. Skrátka o tejto strane neinformujú vôbec. Akoby sa báli dať najavo, že existuje aj komunistická strana. Akoby sa báli toho, že si ju najmä staršia generácia naozaj bude spájať s tou stranou, ktorá tu bola pred rokom 1989. Akoby bol strach, že aj negatívnymi informáciami budú robiť reklamu veľmi dobre známej značke. Pretože, keď sa v médiách objaví zmienka o SOSke, o NASke, to ľuďom nepovie zväčša nič, ale ak by sa objavila zmienka o KSS, staršej generácii zabliká žiarovčička v tom istom šuflíčku, kde majú uschovaný istý cenník, ktorý bol trvácny celé roky - mlieko za dve koruny, SALKO za päť korún, rožky za pár halierov, či zmrzlina za korunu a knihy už od 12 korún. A toto zablikanie by mohlo byť v mimobratislavských regiónoch so stúpajúcou chudobou nebezpečné?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Takže toto je ten dôvod, prečo o tejto strane neinformujú vôbec? Dôvod, prečo sa volič o tejto strane nedozvie žiadne informácie (pozitívne aj negatívne, veď ja nehovorím, aby informovali jednostranne)?

Paradoxne sa správajú podľa Mňačkovho diela Ako chutí moc? Tam niekde som čítal čosi také, že ak niečo nie je v médiách, tak to prestáva existovať. Naozaj už majú médiá takú moc? Už sa začína napĺňať Orwellovský 1984? Facebook je na to lepší ako systém Veľkého brata v románe. Lebo na FB každý všetko zverejní dobrovoľne. Dokonca aj to, koho bude voliť.

Mimochodom, viete, aké strany môžete voliť?

  1. Zelení

  2. Kresťansko-demokratické hnutie

  3. Strana demokratickej ľavice

  4. Slovenská národná strana

  5. Obyčajní ľudia - nezávislé osobnosti

  6. Sloboda a solidarita

  7. Právo a spravodlivosť

  8. Náš kraj

  9. Strana zelených

  10. Ľudová strana - Naše Slovensko

  11. Smer - Sociálna demokracia

  12. Zmena zdola - Demokratická únia Slovenska

  13. Národ a spravodlivosť - naša strana

  14. Komunistická strana Slovenska

  15. Strana rómskej únie na Slovensku

  16. Most - Híd

  17. 99% - občiansky hlas

  18. Ľudová strana - Hnutie za demokratické Slovensko

  19. + 1 hlas

  20. Robíme to pre deti - Slobodné fórum

  21. Obyčajní ľudia

  22. Slovesná demokratická a kresťanská únia - Demokratická strana

  23. Strana občanov Slovenska

  24. Strana maďarskej koalície

  25. Strana slobodné slovo Nory Mojsejovej

  26. Strana živnostníkov Slovenska

Vy už viete, koho budete voliť? Alebo sa tiež rozhodujete a zháňate viac informácií? Kde ich však zohnať? Poradí mi niekto? Podľa čoho sa pred týmito opičími voľbami rozhodujete vy?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ale voliť určite treba. Prinajhoršom vždy je možné voliť človeka, ktorého poznáte, možno aj z vášho regiónu. Strana nech nie je podstatná. Strana nech nie je podstatná...

Čím viac ľudí totiž voliť pôjde, tým je menšia pravdepodobnosť, že o nás budú rozhodovať tí, ktorých si zvolí možno jediná skupina fanúšikov združená na facebooku. Novinársky bobrík za mlčanie totiž môže vyhrať voľby vyvoleným s veľkým bratom Facebookom v pozadí...

Štefan Kohári

Štefan Kohári

Bloger 
  • Počet článkov:  23
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Človek, ktorý na blogu nemieni odhaľovať svoju dušu, ale poukazovať na to, čo by sme možno vidieť mali, no nie vždy vidíme... Zoznam autorových rubrík:  PostrehyRecenzieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu