Nevládnutie vládychtivých

Autor: Štefan Kohári | 19.10.2011 o 22:20 | (upravené 19.10.2011 o 22:34) Karma článku: 7,60 | Prečítané:  1398x

Robertovi Ficovi koaličný potenciál spadol takpovediac z neba. A on ho zahadzuje. Zahadzuje šancu, akú Vladimír Mečiar nikdy nedostal - spolupracovať so stranami, ktoré sú miláčikmi médií a bez ktorých zrejme vládu nebude môcť zostaviť...

 T.K.

Robert Fico má jedinečnú príležitosť ukázať, že dokáže rokovať, dokáže vyjednávať, dokáže sa k vzniknutej situácii v Slovenskej republike postaviť maximálne zodpovedne. On sa však namiesto toho úplne nepochopiteľne dištancuje od akejkoľvek zodpovednosti za chod krajiny do marcových volieb. Tento víkend bude Európska únia a najmä Eurozóna riešiť problémy, ktoré sa bytostne dotýkajú aj nás. Ak tam pošleme zástupcu, ktorý nemá dôveru parlamentu, de facto odvolanú premiérku, ako môže čokoľvek pre nás vyjednať? Nikto nebude v marci meniť podmienky len preto, lebo vtedy sa Šípková Ruženka - Slovensko - zobudí a bude chcieť také alebo onaké podmienky. Teraz je šanca, aby všetci politici dokázali, že im záleží na Slovensku, nie na počte kresiel v parlamente. Aby počúvali svojho prezidenta, ktorý im možno naznačuje - spolupracujte, tie 3 mesiace to vydržíte, musíte vydržať, Slovensko aj teraz a práve teraz potrebuje vašu spoluprácu. Dokážte, že vám záleží na občanoch tohto štátu!

Namiesto toho sa Fico tvári akoby jeho sa to netýkalo a dokonca nevidí dôvod ísť na stretnutie s hlavou tohto štátu. S človekom, ktorého sám podporoval v jeho zvolení na post prezidenta. Najideálnejšie riešenie by bola skutočne buď úradnícka vláda, ktorú by podporili všetci a zastupovala by Slovensko odborne a dôstojne, alebo dosadiť na jednotlivé posty vo vláde zástupcov z každej parlamentnej politickej strany. Skrátka sadnúť si, rokovať, dohodnúť sa. Aby sa nestalo, že nám do marca bude vládnuť vláda bez podpory parlamentu, bez mandátu na čokoľvek. Možno to preženiem - čo ak by bolo Slovensko napadnuté inou krajinou, čo ak by sa stal teroristický útok, proste čokoľvek a my nebudeme mať vládu, ktorá by mala dôveru parlamentu na to, aby čokoľvek podnikla.

Tri mesiace mohli dokázať, kto s kým dokáže spolupracovať a kto spolupracovať naozaj nedokáže. Robert Fico si mohol dokorán otvoriť dvere (a bez negatívnych postojov voličov tých druhých strán) na povolebnú spoluprácu. Namiesto toho sám seba odsudzuje do pozície druhých huslí a celkom kľudne sa môže ocitnúť v rovnakej situácii ako po voľbách v roku 2010. Vláda vytvorená z rozdrobených straničiek ešte ani raz Slovensku stabilnú vládu na 4 roky, teda na celé volebné obdobie, nepriniesla. A ešte väčšou iróniou by bolo, keby pravicové strany do marca zistili, že ak ide o národnoštátne záujmy, so stranou SNS sa spolupracuje celkom dobre, že strana SAS v konečnom dôsledku stále spolupracovať chce (alebo ju vystriedajú Matovičovci), a tak by sa po marcových voľbách v opozícii ocitol iba Smer.

Rozhodne by bolo lepšie, keby sa naučili spolupracovať strany, ktorým ľudia dôverujú najviac. Aby dokázali prelomiť vzájomné animozity a pracovali v prospech obyvateľov Slovenska. Aby ľudia mali konečne istotu, že sa zákony nebudú meniť po každej zmene vlády, ale že tie zákony vzniknú na základe dohôd, ktoré im zaručia trebárs aj schvaľovanie ústavnou väčšinou, teda bez potreby zmeniť ten či onen zákon sotva sa jedna alebo druhá strana dostane k moci.

Tieto parlamentné voľby budú stáť asi 10 miliónov eur. To je 300 miliónov v korunách. To vidí volič ľavicový aj pravicový. Že v čase, keď on si za svoj plat môže kúpiť stále menej, strany len tak vyhodia toľké milióny. Myslím si, že ak sa terajšie strany nedohodnú, každá môže v tých marcových voľbách stratiť, ale najviac stratí zrejme práve Smer, pretože reči o zodpovednosti a odbornej pripravenosti vládnuť sa zrazu budú javiť v kontexte zbavenia sa zodpovednosti, ku ktorej ich dnes vyzýva aj samotný prezident, ako smiešne. Veľmi ľahko sa môže stať, že ľavicoví voliči (ktorým celkom nereže už ani to schválenie eurovalu) presunú svoj záujem ku strane, ktorá je maximálne vľavo - ku komunistom.

Robert Fico a jeho Smer by si možno mali uvedomiť, že po vyslovení nedôvery vláde už nie je v parlamente koalícia a opozícia, sú tam iba strany, 6 strán zvolených vo voľbách v roku 2010 a tieto strany sa nemôžu zbaviť zodpovednosti za svoje konanie tým, že si odhlasovali predčasné voľby. A vôbec - inštitút predčasných volieb z dôvodu vyslovenia nedôvery vláde by sa mal zakázať. Možno až to by donútilo strany spolupracovať...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?