Návšteva slovenskej jaskyne...

Autor: Štefan Kohári | 24.8.2011 o 7:10 | (upravené 24.8.2011 o 22:32) Karma článku: 14,21 | Prečítané:  4123x

Vybrať sa na výlet do slovenských jaskýň vyžaduje riadnu dávku prípravy - ak čokoľvek zanedbáte a vyberiete sa tam bez nej, len tak, lebo počasie nie je akurát vhodné na nič iné, potom si hneď zrána dajte namiesto kávy riadnu dávku trpezlivosti a nervy si objednajte v bývalej VSŽ-ke, z ocele...

V prvom rade určite neodporúčam, aby ste sa vybrali do jaskyne v akomkoľvek čase vo viere, že veď počas leta majú sezónu, tak si prídem kedy chcem a keď aj bude treba chvíľu počkať, určite tam bude čo robiť. Nebude, verte mi.

Uvediem príklad dvoch jaskýň - jaskyne Domica a Ochtinskej aragonitovej jaskyne. Jedna je jedinečná možnosťou plavby v jaskyni, druhá výzdobou akú majú už len v dvoch jaskyniach na celom svete. Určite stojí za to vidieť jednu aj druhú. Ale ak prídete trebárs päť minút po vstupe (lebo ste sa po ceste dostali do kolóny za traktorom a na parkovisku vás čaká závora a  výber parkovného), musíte čakať celú hodinu na vstup ďalší.

A program? V oboch areáloch máte iba jedno okienko so suvenírmi a automat na nápoje. Kto si teda chce čas čakania spríjemniť, môže sa maximálne prejsť do blízkeho okolia a obdivovať les (hoci v blízkosti Ochtinskej jaskyne sa tesne po prechode do lesa musí pripraviť aj na minismetiská a minilatríny, hoci v areáli jaskyne funguje bezplatné WC a smetné koše tiež nik nemusí dlho hľadať).

P8190396.jpg

V prípade jaskyne Domica má turista výhodu, ak je motorizovaný - dve minúty cesty odtiaľ sa nachádza jaskyňa Aggtelek, už v Maďarsku, a tam nájde aj stánky s rôznymi suvenírmi, pohľadnicami, občerstvením, či dokonca so zmrzlinou, ba aj informačné centrum s rôznymi propagačnými materiálmi z regiónu zdarma (aj v slovenčine, predstavte si!) a rodiny s deťmi nepochybne poteší rozsiahle detské ihrisko, kde sa môžu vyšantiť tí najmenší - všetko bezplatne, vrátane parkoviska (aby ste boli v obraze - teraz bola reč o jaskyni pár kilometrov za hranicami Slovenska, nie o tej našej). Apropo, parkovisko - na slovenskej strane sa naň ani len nedostanete, kým nezaplatíte poplatok (v Domici 1,50 / pri Ochtinskej jaskyni 2 eurá).

P8180382.jpg

Z Aggteleku do Domice naviac vedie turistický náučný chodník - celkom ľahko zvládnuteľný už aj 5-6-ročnými deťmi - no ak rátate s občerstvením na konci túry, určite naň vyrazte tak, aby ste cieľ mali na maďarskej strane, v opačnom prípade sa budete musieť uspokojiť s vodou na WC prípadne s čajom z automatu. A to nevravím o prehliadke jaskyne - ak máte malé deti a 7,5 km túra vám trvá o čosi dlhšie, ten posledný vstup už nemusíte stihnúť - na slovenskej strane je totiž posledný vstup aj uprostred letnej sezóny o 16:00 (kým na tej maďarskej o 19:00). O nejakých zľavách za vstup mimo sezóny ani nevravím - zistil som, že na maďarskej strane majú mimo sezóny vstup za výrazne znížené vstupné.

A perlička na záver? Ak sa chcete dostať k Ochtinskej aragonitovej jaskyne - pred cestou si prekontrolujte tlmiče. Poľná lesná cesta neudržiavaná vás nevytrasie natoľko ako cesta k tejto jaskyni. Diera na diere, viac ako tridsiatkou môže ísť akurát auto typu Kit (Knight rider:O) a od odbočky na Hrádok je to k jaskyni cesta široká ako jednosmerka, no fungujúca ako obojsmerná. Takže - príjemný cestovný a turistický zážitok na Gemeri prajem...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?