Na Gemeri objavili zlato!

Autor: Štefan Kohári | 21.7.2011 o 0:18 | (upravené 21.7.2011 o 0:58) Karma článku: 13,55 | Prečítané:  4157x

Zlatú baňu na Gemeri však neotvoria tak skoro. Medzi bežnými ľuďmi z okolia Rožňavy, Plešivca či Dobšinej sa o tom už dlhšie hovorí, mnohí ľudia o existencii veľmi výnosnej zlatej žily vedia a mrzí ich, že sami nie sú majiteľmi pozemkov, na ktorých sa spomínaná zlatá žila nachádza...

BetliarBetliarŠ.Kohári

Všimnite si, aký významný biznis si v zahraničí (ale sem-tam aj na Slovensku, napr. v Bojniciach) dokážu urobiť z jednej kultúrnej alebo prírodnej pamiatky, ktorá sa nachádza v ich blízkosti. Gemer vedie štatistiky v nezamestnanosti a možností zamestnať sa na Gemeri reálne naozaj veľa niet. Stavajú sa priemyselné parky, ktoré sú odsúdené na zívanie prázdnotou (Rožňava, Tornaľa) a keď sa zatvorí baňa (Nižná Slaná), ľudia sa modlia, aby ju opäť otvorili, aby svojim deťom a vnukom ďalej podrývali zem pod nohami. A popritom zdroj príjmu je na dosah ruky. Bez nutnosti zabíjania čarokrásnej prírody ako to spravili v Gombaseku (kto tadiaľ niekedy cestoval, vie o čom hovorím). P6270256.jpg

Prísť niekam a vyťažiť trebárs aj také zlato a zanechať po sebe spúšť, to by dokázal akýkoľvek majiteľ. Ale ak už treba pohnúť rozumom a využiť to, čo nám región núka, to už tí nesprávni ľudia na nesprávnych miestach urobiť nevedia. Ako keby ste nemali čo do úst položiť a vtedy by ste na svojom stole našli múku, vajcia, droždie, soľ, cukor, mak, orechy, tvaroh, no vy by ste ďalej hladovali. Práve tak ako hladuje celá dolina na Gemeri...

Máme tu jaskyne zapísané v dedičstve Unesco - Domica, Gombasek, Dobšinská ľadová či dokonca jedinečná Ochtinská aragonitová. Na Gemeri nájdete blízko seba takmer najzachovalejší hrad Krásnu Hôrku a kaštieľ s prekrásnym parkom - Betliar.

Na Gemeri však akoby stále vládol mylný dojem, že vysokú zamestnanosť dokážu udržať iba fabriky, továrne - obrovské molochy či bane. Kultúrne a prírodné pamiatky poskytujú zamestnanie doslova len niekoľkým sprievodcom či vyberačom parkovného a tým to hasne.

Ako to zmeniť?

1. Lákať na rôzne akcie (v dopoludňajších hodinách pre deti, v popoludňajších a večerných pre mládež a dospelých). Ale nie tak, že poplatok za akciu bude 1 euro, ale za parkovné zaplatíme 2,50 ako to bolo počas Noci múzeí v Krásnej Hôrke.

Aké akcie?

- detské súťaže (v ktorých by každé dieťa mohlo vyhrať nejakú drobnosť, hoci aj drevenú medailu s názvom hradu, kaštieľa či jaskyne),

- koncerty (pre staršiu generáciu sa v tomto smere čo-to deje v Betliari, ale čo tí mladší?),

P8010973.jpg- netradičné prehliadky (prehliadka iba s baterkami - jaskyne, svietnikmi - večer v kaštieli),

- divadielka súvisiace s históriou hradu / kaštieľa

- premietanie filmov na vybudovaných amfiteátroch (najmä starších filmov - také Vinnetouovky, Funesovky či Chaplinovky alebo klasické slovenské filmy by určite prilákali staršie generácie z celého širokého okolia).

- vokálne vystúpenia v jaskyniach,

- výstava kvetov v betliarskom parku

- burza kníh (CD, DVD) napr. v budove bývalej knižnice betliarskeho parku

- maľovanie (dieťa, ktoré prinesie obrázok pamiatky, dostane napr. odznak)

2. Sfunkčniť alebo postaviť stánky s rôznymi drobnosťami remeselníckeho charakteru (nie čínske hračky nakúpené za polovičnú cenu ako sa potom pri parkovisku predávajú) - rôzne hrnčeky, kľúčenky, stojany, perá, napodobeniny kvapľov, makety hradu, podkovy pre šťastie, tričká s potlačou hradu, kaštieľa, jaskyne... Tovar do týchto stánkov zabezpečovať výlučne z miestnych zdrojov, dať šancu rozvoju miestneho remesla (všímate ako by sa postupne zvyšovala zamestnanosť?)

3. Nevyberať parkovné (minimálne pre obyvateľov z regiónu - veď na rôzne akcie by chodili predovšetkým obyvatelia z regiónu). Ak musia rodiny s deťmi rátať s nákladmi na parkovné, vždy si rozmyslia, či pôjdu tam alebo si radšej za tie peniaze nakúpia desať kíl cukru v nejakej aktuálnej výhodnej zľave. Zveličujem, ale je to tak. Za jeden deň by sa určite dali stihnúť aj dve jaskyne, ale vysoký poplatok za vstupné vynásobený počtom členov rodiny spojený s poplatkom za parkovné - to je minimálne 20 eur pri návšteve jedinej. Obce by mohli mať oveľa vyšší príjem napríklad z vytvorenia spomínaných stánkov a zamestnávania ľudí na výrobu predmetov do nich (všimnite si, kde všade napríklad pod Dobšinskou ľadovou parkujú autá).

4. Zaviesť rôzne bonusy a zľavy (najmä pre deti a študentov - vstupné je pre nich naozaj prehnané). Ak ktosi v tom istom mesiaci navštívi viaceré jaskyne, za každú ďalšiu zaplatí menej o určitú stabilnú sumu (napr. 1 euro) - veď všetky jaskyne patria pod tú istú Správu slovenských jaskýň v Liptovskom Mikuláši, určite by sa to dalo zrealizovať.

5. Zaviesť tzv. veľké a malé okruhy prehliadky a odstupňovať to aj cenovo (ako trebárs v Domici). Malé okruhy by si určite radšej vyberali rodiny s malými deťmi, ktoré by sa tam niekedy v budúcnosti vrátili aj na veľký okruh, ak by to deti na tom malom okruhu zaujalo a nenudilo.

6. V blízkosti kultúrnej či prírodnej pamiatky by obec mala mať jeden funkčný stánok s občerstvením (ktorému by mohli konkurovať aj súkromné stánky, no aby tam vždy minimálne ten jeden bol, o to by sa mohli starať obce - trebárs aj písomnou dohodou s miestnymi podnikateľmi v oblasti gastronómie, ktorí by namiesto nájmu obci platili určité percentá zo zisku).

7. Mesto alebo obec v blízkosti kultúrnej či prírodnej pamiatky by mohli prevádzkovať jednu budovu ako turistickú ubytovňu / nocľaháreň. Aby najmä turisti zo Slovenska, ktorí by v tomto regióne radi pobudli dlhšie, tak mohli urobiť (pobudnúť tu) za rozumnú cenu.

8. Úplne absentuje výraznejšia propagácia, reklama, lákanie na akcie.

9. Chýbajúca pešia zóna v okresnom meste Rožňava, ktorého historické centrum, najväčšie stredoveké námestie štvorcového pôdorysu na Slovensku (!), sa každodenne mení na jedno veľké parkovisko, je absurditou tohto regiónu dovedenou naozaj až do krajnosti...

Na Gemeri je ukrytá zlatá žila. Tou zlatou žilou je turizmus. Nevyužité možnosti, ktoré poskytujú kultúrne a prírodné pamiatky, o ktorých jedinečnosti nepochybuje dokonca ani UNESCO. Apropo - viete, čo môžete nájsť v Kobeliarove, v Slavošovciach, vo Vyšnej Slanej, či v Gočove?

P4200668.jpg

Ako to funguje dnes?

Gombasek

vstupné: 5 eur dospelý, 4 študent, 2,50 dieťa od 6 do 15 rokov.

občerstvenie: akurát voda vytekajúca z jaskyne

akcie: žiadne

stánky: pohľadnice a pár predmetov vo výdajni lístkov, niekedy funguje aj stánok s čínskymi výrobkami

parkovné: nevyberajú

 

Domica

vstupné: krátky okruh: 6 eur dospelý, 5 študent, 3 deti

dlhý okruh (s plavbou): 7 eur dospelý, 6 študent, 3,50 deti

občerstvenie, akcie a stánky: vybudované, no uzatvorené centrum, ktoré s pompou otvárali pred pár rokmi a dnes, uprostred sezóny, je všetko zavreté.

parkovné: 1,50

! odporúčam prejsť aj na maďarskú stranu - Aggtelek. Tam nájdete stánky, občerstvenie aj akcie

 

Dobšinská ľadová jaskyňa

vstupné: 7 eur dospelý, 6 študent, 3,50 deti

občerstvenie: funguje dokonca čosi ako motorest

stánky: okrem prevahy čínskych výrobkov sa na tomto mieste dajú dostať aj rôzne remeselné výrobky pripomínajúce región či Slovensko

akcie: žiadne

parkovné: vyberá sa

 

Ochtinská aragonitová jaskyňa

vstupné: 6 eur dospelý, 5 študent, 3 dieťa

občerstvenie: -

stánky: -

akcie: žiadne

parkovné: vyberá sa

krhorka.jpg

Krásna Hôrka

vstupné: dospelý: 5 eur, študent a dieťa nad 6 rokov: 3

občerstvenie: je možné, rýchle

stánky: zväčša čínske hračky, ale nájde sa aj zopár predmetov pripomínajúcich región

akcie: tento rok to s nimi rozbehli celkom slušne - výstava o levočskej bielej panej, premietanie filmu o levočskej bielej panej - všetko spojené so vstupným 1 až 3 eurá

parkovné: 2,50 eur

! majú zavedené aj určité typy zliav v prípade kúpy tzv. rodinného lístka (ušetríte cca 1-2 eurá), prípadne zľavu, ak máte účet v určitej banke

 

Betliar

vstupné: dospelý: 5 eur, študent a dieťa nad 6 rokov: 3

občerstvenie: je možné, rýchle aj reštauračné

stánky: kto hľadá, čosi nájde

akcie: výstava o J. Guttenbergovi a každú nedeľu promenádny koncert v parku a rovnako každú nedeľu aj kreatívne dielne pre deti (za poplatok 2 eurá)

parkovné: vyberá sa pozdĺž celej prístupovej cesty

- určité typy zliav rovnako ako v Krásnej Hôrke

- v Betliari je možné aj ubytovanie v penziónoch aj v zrubových chatkách

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Minúta po minúte: Doobeda pretestovali 828-tisíc ľudí, pozitívnych bolo takmer osemtisíc

Covid-19 podľahlo ďalších sedem pacientov, pribudlo 2 573 infikovaných.

Zoroslav Kollár aj dvaja sudcovia idú do väzby

Policajná akcia Víchrica sa týkala celkovo desiatich ľudí.


Už ste čítali?