Ticho okolo meteoritu

Autor: Štefan Kohári | 10.3.2010 o 10:11 | (upravené 7.7.2011 o 2:03) Karma článku: 7,10 | Prečítané:  2895x

Záujem svedkov úkazu okolo výbuchu meteoroidu o ďalšie informácie stále trvá, záujem médií opadol už po prvých dňoch. Bez ďalších vysvetlení...

Ticho okolo meteoritu,

meteoru, meteoroidu, bolidu, či neidentifikovaného vesmírneho objektu - ako len chcete.

Na úvod zhrniem základné fakty:

28. 2. 2010 v čase finále hokeja na olympijských hrách, okolo 23:25 zaznamenali viacerí obyvatelia zväčša východnej časti Slovenska dva neobvyklé úkazy. Ako prvý spomínajú veľkú žiaru, ktorá rozžiarila nielen nebo, ale aj povrch zeme (viacerí očití svedkovia tvrdili, že akoby im reflektorom niekto ožiaril izbu). Tento úkaz trval necelé tri sekundy (potvrdené už prvým záznamom kamery z Prešova smerujúcej na autá). Po nejakom čase nasledoval druhý úkaz – viacerí ho definovali ako náraz, výbuch. Tu sa výpovede svedkov rozchádzajú nielen v časových intervaloch (od 10 sekúnd až po 1 minútu 30 sekundu!), ale aj v počte nárazových výbuchov (od jedného do troch). V niektorých oblastiach dokonca výbuch nepočuli vôbec. Najsilnejšie ho však vnímali západne od Rožňavy (apropo – tým smerom sa nachádza aj Bretka).

Prvý deň sa o to dosť zaujímali nielen jednotlivé internetové portály (ich zoznam na záver zhrniem), ale aj mnohé diskusie. V niektorých z nich sa objavili poznámky o prítomnosti armády na mieste už v tú noc, v iných stráženie kráteru požiarnikmi v Bretke. Pravdou sa ukázala činnosť armády (v správach prvotné preverenie úkazu armádou priznal aj hovorca ministerstva obrany, ktorý zároveň dodal, že tento úkaz už ďalej budú skúmať astronómovia, keďže armáda žiadny pád lietadla ani výbuch pozemského objektu nepotvrdila). Dopad objektu v Bretke sa síce v oblasti Gemera spomínal hneď v prvý deň, ale televízie túto informáciu v nasledujúcich dňoch dôsledne vyvrátili reportážami z tejto dediny – apropo, všetky televízie o páde objektu z vesmíru informovali v hlavnej spravodajskej relácii, až na verejnoprávnu STV!

V ďalšie dva dni do objasňovania vstúpili najmä maďarské televízie a ich internetové stránky. V rýchlom slede po sebe sa objavili videá zobrazujúce nielen náhle rozvidnenie, ale aj samotný pád objektu z vesmíru a jeho následný výbuch. Maďarskí astronómovia neskrývali radosť. Rovnako sa však práve odtiaľ objavili aj prvé úvahy, že by to mohlo byť aj niečo iné. Obzvlášť zaujímavá bola v tomto smere výpoveď maďarského pilota, ktorý uvádza, že teleso sa objavilo kdesi pred ním počas jeho letu lietadlom (akurát jeho vzdialenosť nevedel odhadnúť, pripúšťal možnosť aj 300km), pričom sa teleso objavilo nečakane, keď vystúpilo spod oblakov. Zaujímavé bolo aj zistenie, že svetlo malo zelenkavé sfarbenie.

Úvahy o inom pôvode objektu z vesmíru však veľmi rýchlo vyvracali jednotlivé slovenské televízie.

Počas štvrtého dňa sa objavili prvé „nálezy meteoru“ – najprv z Maďarska, potom aj zo Slovenska. V Maďarsku ich meteorický pôvod ešte v ten deň spochybnili (čo sa objaviteľovi nepáčilo a bol rozhodnutý dať ich preskúmať aj inde – ak mu ich vrátia, tvrdil, že žije v oblasti, kde chalani nemajú čím poriadne ani okná rozbíjať a zrazu sa tam objavila taká sklenená skala) a na Slovensku ich pôvod označili ako ošúpanú časť strechy na balkónoch z náteru, ktorý sa na nej robil nedávno (neupresnili ako nedávno).

A od piateho dňa téma utícha.

Mňa by však zaujímalo pár vecí. Ako fungujú kamerové systémy na Slovensku? Veď kamerový systém majú všetky väčšie mestá – má ho aj Rožňava, kamery na viacerých miestach majú rozostavené aj Košice. To žiadna kamera nezaznamenala nič? Nikto neskúmal ich záznamy? A ak áno – nenašlo sa ani len ďalšie zablysnutie okrem toho jediného? Zo Slovenska totiž vážne nemáme žiadny iný záber – ani fotografiu, ani záznam kamerou. Isteže jednotlivci by to za tie tri sekundy nestihli zaznamenať, ale vkuse bežiace kamery áno! Stačilo by si len nastaviť čas (odkukaný hoci z prešovskej kamery) a hľadať.

Rovnako má dnes každá väčšia firma priemyselné kamery na sledovanie okolia – to sa vážne nikde nič nezaznamenalo? V dnešnej pretechnizovanej dobe? A ak áno, prečo to nik nezverejní?

Ďalšia vec – prečo v jednej z posledných správ upozorňujú televízie divákov a noviny čitateľov, aby v prípade, že nájdu meteorit, sa ho nedotýkali, nebrali ho so sebou, ale priviedli vedcov k nemu? Vraj hrozí nebezpečenstvo. Aké? Veď meteority sa našli aj iných častiach sveta? Nie som fyzik, ani astronóm, tak by ma zaujímalo - aké nebezpečenstvo môže spôsobiť kus kameňa? Predstavte si – kdesi na túre nájdete skalu a necháte ju ležať kdesi uprostred hory a privediete tam vedcov? Zaujímavé je, že v Maďarsku takúto hrozbu nespomínajú. A prečo potom prednedávnom v Írsku dokonca sľubovali odmenu, ak im ktosi nájde a prinesie pár gramov u nich spadnutého meteoritu?

Možno na ňom nie je nič záhadné, možno to bol skutočne obyčajný bolid, no faktom je, že dokonca ani mnohí 50-roční i starší ľudia nič také nevideli a nepočuli za celý svoj život, preto to mnohých zaujíma! Najmä tých, ktorí to teraz videli alebo počuli. Veď meteory padajú, v lete to býva celý meteroický roj, zaľúbenci ich neraz v objatí rátajú a želajú si krásnu budúcnosť, no žiaden z nich ešte nikdy neosvetlil celú krajinu (na stovky kilometrov!) ani nevyvoval taký silný zvukový efekt, že ho zaznamenali dokonca aj seizmologické stanice. Preto to ľudí zaujíma, a preto by boli vhodné ďalšie videá, ďalšie správy k tejto téme (napr. čo zaznamenala armáda, aké boli nakoniec jej uzávery – ak to bol skutočne len vybuchnutý meteoroid, nemusí byť v jej akcii nič tajné). Inak budú ľudia náchylní veriť diskusným príspevkom typu – nad našimi hlavami sa testovala ruská zbraň, že Američania testovali funkčnosť systému na vyvolanie zemetrasenia v seizmologicky pokojnej oblasti ako je Slovensko, že spadla nefunkčná vesmírna družica s rádioaktívnym palivom, či dokonca ten, že pristála skutočná Majka z Gurunu. A keď sme pri tých teóriách – čo keď nás navštívili potomkovia z našej budúcnosti, aby konečne primäli dva národy – slovenský a maďarský – dívať sa do budúcna a aby ich priviedli k spolupráci?

Štefan Kohári

Zdroje informácií: 

http://dnes.atlas.sk/regiony/631743/tajomny-vesmirny-objekt-vystrasil-slovakov

http://www.infonoviny.sk/po-velik%C3%A1nskom-z%C3%A1blesku-nasledovala-obrovsk%C3%A1-rana

http://www.index.hu/tudomany/2010/03/01/valami_atszaguldott_magyarorszag_felett/

http://www.idokep.hu/?oldal=hirek&id=763

http://www.youtube.com/watch?v=jn_aWxmdcAc

http://spravy.pravda.sk/oblohu-nad-kosicami-rozjasnil-meteoroid-fd6-/sk_domace.asp?c=A100302_104031_sk_domace_p29

http://korzar.sme.sk/c/5265366/v-noci-vystrasil-ludi-zrejme-meteoroid.html

http://www.zalaihirlap.hu/fooldal-legfrissebb_hirek/20100302_meteor_az_egen

http://www.ujszo.com/online/regio/2010/03/01/mi-lehetett-a-rejtelyes-ejszakai-robbanas

http://www.aktuality.sk/clanok/157890/zahada-tajomna-ziara-nad-slovenskom/

http://www.meteory.sk/index.php?option=com_content&view=article&id=150:bolidprelet&catid=7:news&Itemid=14

http://aktualne.centrum.sk/domov/zdravie-skolstvo-spolocnost/clanek.phtml?id=1203083

http://ukazy.astro.cz/prirustky.php

http://www.pkim.org/?q=pl/node/1298

http://www.index.hu/tudomany/2010/03/02/megsem_meteor_volt_a_titokzatos_izzo_tuzgomb/

http://www.aktuality.sk/clanok/158040/video-bol-to-meteorit-niektori-tvrdia-ze-ufo/?i9=66076fde2423

http://www.rtlhirek.hu/video/84397

http://www.aktuality.sk/clanok/158040/video-bol-to-meteorit-niektori-tvrdia-ze-ufo/

http://www.inforoznava.sk/infoservis/miesto-dopadu-meteoritu-lokalizovali

http://meteorologia.blogy.in-pocasi.eu/Nad_Slovenskom_vybuchol_meteorit-1267904551.html

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Rakúsko potvrdilo dva prípady nákazy koronavírusom

Prítomnosť vírusu potvrdili dve série testov.

Orbán podáva ruku aj slovenským Maďarom

Maďarské strany nemajú istú účasť v parlamente.


Už ste čítali?